Müşteri Hizmetleri 0850 307 0 756
0850 307 0 756 Müşteri Hizmetleri
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Raspberry Pi Nedir?

Hatta gerçek bir bilgisayardır. Raspberry Pi, küçük çocuklar için tasarlanmış, onların programlama öğrenebilmesi için geliştirilmiş bir alettir. Çocuklar, yazılımcılar ve eğitimcilerin tercihi olan bu alet uygun fiyatı, küçük boyutu ve bir bilgisayarın gördüğü tüm işlevleri görebilmesi sebebiyle oldukça gözde bir alettir.
Raspberry Pi satın al kategorisi adı altında hemen hemen aynı fiyatlara sahip pek çok Raspberry Pi çıksa da sahte ürünlere dikkat edilmesi gerekir. Bu aletler bir bilgisayar gibi kullanılabilirler. Bunun için alete güç verilmesi gereklidir. Mouse, klavye ve monitör bağlanılarak kullanıma başlanabilir.
Kredi kartı boyutundaki oldukça fazla işleve sahip Raspberry Pi ile internette gezinilebilir hatta video bile izlenebilir. Diz üstü ve masa üstü bilgisayarların yapabildiği pek çok işleve sahip olan bu aletler aynı zamanda ofis programlarını da çalıştırabilmektedir. Özellikle çocuklara teknolojiyi sevdirmek için geliştirilen Raspberry Pi, Single Board Computer (tek kart bilgisayar) sınıfına girer.
Tek kart bilgisayarların üzerinde mikroişlemci, GPIO pinleri, RAM ve bir bilgisayarda olması gereken tüm özelliklere sahip tek devre kartı (PCB) ile oluşturulmuş bir sistemdir. Normal bilgisayarlardan farklı olarak çok daha az güç tüketirler ve boyutları oldukça küçüktür.

Raspberry Pi Özellikleri

Raspberry Pi fiyatları, modellerine ve özelliklerine göre değişmektedir. Bu cihazların 3 modeli bulunur. Wi-Fi ve Bluetooth özellikleriyle birlikte kablosuz olarak cihazlarla bağlantı sağlanabilir ve internette gezinme imkanı sunar. Yüksek çözünürlüğe sahip HD kalite videolar da seyredilebilir.
Raspberry Pi sistemleri yoğun kullanımlar için uygundur. Çok yoğun kullanımlar için (yoğun işlemci yükü ve grafik kullanımı) test edilen ürünlerdir. SD karta önyükleme yapılarak kolayca çalıştırılabilir. Açma kapama tuşu bulundurmaz ve çalıştırmak için güç kablosu aracılığıyla elektriğe bağlamak yeterlidir. Monitör kullanabilmek için monitörün HDMI veya RCA girişlerine sahip olması gerekir. VGA desteği olmayan ve HDMI bulunduran Raspberry Pi için VGA desteği sağlamak istenilirse özel çevirici ekipmanlardan faydalanılabilir.
Aynı zamanda istenilirse DSI girişine bağlanmak suretiyle dokunmatik ekran eklenilebilir. İşlemci sıcaklığı 80oC’ye kadar dayanıklıdır. Ayrıca Raspberry’nin işletim sistemi Debian tabanlı Raspbian’dır. Farklı Linux sürümleri eklenebilmektedir. Android işletim sistemi çalışsa da bu işletim sistemleri telefonlarda veya tabletlerde kullanılan işletim sistemlerine benzememektedir. IoT tipi proje geliştirebilmek için Windows 10 IoT sürümü Raspberry Pi üzerinden çalıştırılabilmektedir.
Donanımsal bir problem yaşanmadığı halde cihaz kilitlenirse de SD karta yeniden işletim sistemi kurulduğu takdirde sorun düzelecektir.

Raspberry Pi Fiyatları

Küçük olmasına rağmen bir bilgisayardan beklenen temel özelliklerin hepsini karşılayabilen Raspberry Pi fiyatları özelliklerine göre oldukça makuldür. Modeline ve özelliklerine göre fiyatlar bazen farklılık gösterse de aynı fiyat aralıklarına sahiptirler.
Rakun Robotik firması Raspberry Pi gibi pek çok teknolojik ürün açısından kaliteli ve uygun fiyatlı hizmet sunar. Güvenli ödeme yöntemleri ve kargo takip sistemiyle güvenle sipariş vermenize imkân tanır. Bu sayede en son teknoloji ürünlerine kaliteli hizmet ve uygun fiyatlandırmalarla ulaşabilirsiniz.
 
Yükleniyor...