Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Listeleme

Drone Nedir, Ne İşe Yarar?

Fakat geliştikçe kullanım alanları da fazlalaşmış birçok askeri alanlarda dahi kullanılmaya başlamıştır. Bu nedenlerden dolayı bireysel olarak drone yapılabilmesi amacıyla drone kitleri satılmaya başlamıştır. Bireysel haricinde farklı alanlarda kullanılan drone çeşitleri ise daha büyük olmakla birlikte multikopter çeşitleri de bulunur. 
FPV sistemleri ile kullanılan droneler sayesinde ise insanların erişemeyeceği birçok alanı keşfederek kamera dâhilinde kullanıcıya aktarmaktadır. Gelişmiş sistemleri sayesinde kullanıcı sanki drone’nun içerisindeymişçesine bütün görüntüleri kaliteli şekilde görür. 

Drone Yapılırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Günlük hayatta kullanımı artan drone, çoğu kişi kendi evinde yapmaya çalışmaktadır. Hatta bu nedenlerden dolayı drone kitleri birçok marka tarafından satışa sunulmuştur. Ancak drone yapımında kullanılan elektronik malzemeler çoğu zaman tehlike saçabilmektedir. Ayrıca ESC ve kontrolcü gibi malzemelerde yüksek voltaj ya da kısa devre meydana gelince bozulabilirler. Bu nedenlerden dolayı drone yapım aşamasında voltajın kutup yönleri dikkatle kontrol edilmelidir.

Drone yapımında kullanılacak malzemeyi iyi tanımalı ve ürünlere göre güç kaynağı uyumunu sağlamalısınız. Bazı durumlarda ise regülatör kullanılarak voltaj düşürülmelidir. Batarya takımından önce ise, sistem dâhilinde ters akım yahut kısa devrenin oluşup, oluşmadığını da kontrol etmek gerekir. Montaj ve sistem ayarları dikkatli yapıldıktan sonra ise kontrolcü ayarlarını titiz şekilde yapmalısınız. Kontrolcü ayarlarını ise bilgisayar ya da RC kumanda eşliğinde uygulamalısınız. Bu aşamada ise pervanelerin motorlara takılı olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Bütün ayarlarını uyguladıktan sonra ise bilgisayar ile bağlantıyı kesip pervaneleri takınız. Ardından bilgisayara tekrar bağlayıp deneme sürüşünüzü yapabilirsiniz. Deneme sürüşlerinde dikkat etmeniz gereken husus ise, insanlardan uzak olarak yapmanızdır. 

Drone Çeşitleri Nelerdir?

Drone çeşitleri birden fazladır. Her çeşidin ise farklı drone malzemeleri ve işlevleri bulunmaktadır. Bütün drone alternatifleri ise farklı mekânlarda kullanılmaya amaçlanmıştır. Genel olarak drone çeşitleri ise şu şekildedir;

Uçak Tipinde Droneler: Az enerji tüketen bu droneler daha çok uzun menzil uçuşlarda kullanılmaktadır. Tek pervanesi bulunmaktadır. 

Helikopter Tipinde Droneler: Bu tür uçaklar çok yüksek manevra kabiliyetine sahip olup akrobasi amaçlı ya da ölçekli model olarak kullanılır. Drone kullanmaya yeni başlayan kişiler içinde uygun görülmeyen drone türüdür. 

Multikopter Drone: İnsansız hava aracı denilince şüphesiz akla gelen ilk seçenek mutlikopter dronelerdir. En popüler drone çeşidi olan mutlikopter droneler çok motorlu olmaktadır. Üç motor ila sekiz motor arasında değişen motor çeşitleri ve isimleri bulunmaktadır. En bilinen mutlikopter drone  tipi ise quadcopterlerdir. Havadan kaliteli çekim yapan bu tür ise yarışmalarda sıklıkla kullanılır. Mutlikopterlerde motor sayısı artış gösterdikçe yük kaldırma kabiliyeti de artmaktadır. Daha ağır kamera taşımak için kullanılan drone türleri ise hexacopter yahut octacopter olmaktadır. Bu iki türü büyük ajans ya da prodüksiyon şirketleri tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. 

Dronu Oluşturan Temel Parçalar

İnsansız hava araçları olarak anılan droneleri artık satın almak ya da yapmak oldukça kolaydır. Fakat drone oluşturan temel parçalar oldukça çoktur. 
  • En temel parçası elbetteki gövdedir. Bütün drone malzemelerini yerleştireceğiniz yüzeydir.  Gövdeler arasında ise glass, plastik karbon fiber olarak üçe ayrılır.
  • Motorlar
  • CCW (Ters yön) ya da CW (saat yön) olarak ikiye ayrılan pervaneler.
  • Motor hızında büyük etken eden ESC (Elektronik hız kontrol)
  • En büyük ve en önemli drone parçasından bir diğeri ise kontrolcüdür.
  • Radio control; uzaktan kumanda işlevi görür
  • Drone içerisindeki elektronik malzemeyi ve motoru besleyen bataryalar. Bu ve bu gibi birçok drone malzemeleri satan markalar bulunmaktadır. Ancak elektronik cihazlarda markaya önem vermek gerekir. Aksi halde olumsuz olaylar ile karşılaşmanız mümkündür. Rakun Robotik sitesinden güvenle drone malzemelerine ulaşabilirsiniz. 
Detaylı bilgi almak ve ürünlerimizi incelemek için https://www.rakunrobotik.com/drone-c-9 sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 
Yükleniyor...