Arduino Nedir? Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?

Tarih: 16.08.2021 11:34
Arduino Nedir? Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?
Arduino, en kısa tabiriyle fiziksel bir programlama platformu olarak kabul edilmektedir. G/Ç kartı ve Orcessing/Wiring dilinin de var olduğu bir uygulama olan bu platform sayesinde pek çok işlem gerçekleştirilmesi gerekir. Massimo Banzi, David Cuartielles, Tom Igoe ve David Mellis tarafından kurulan Arduino, ABD’de farklı bir marka ile satılmaktadır. Yazılım ile ilgilenen hemen herkesin mutlaka tercih etmesi gereken seçeneklerden bir tanesi olan Arduino ile alakalı detaylara daha yakından bir göz atalım. Bu sayede ne tür bir platform ile karşı karşıya olduğunuzu da saptayalım!
Arduino Bileşenleri Nelerdir?
Arduino, çeşitli bileşenlerden oluşan bir platform olması nedeniyle çok yönlü bir sistemdir. Sistemi öğrenmek isteyen hemen herkesin bu bileşenleri öğrenmesi ve kullanması şarttır. Bu anlayıştan hareketle Arduino bileşenleri nelerdir sorusuna bir cevap verelim!
  • Arduino Geliştirme Ortamı – IDE
  • Arduino Bootloader – Optiboot
  • Arduino Kütüphaneleri
  • AVRDude
  • AVR-GCC
Arduino yazılımının geliştirme ortamı olan IDE ve kütüphaneden oluştuğundan söz edilebilir. IDE yani geliştirme ortamı Java dilinde yazılmıştır. Diğer yandan kütüphanelere bakıldığında ise C ve C++ dilleriyle yazılmış olduğundan söz edilmektedir.
Optiboot bileşeninin Arduino’nun bootloader bileşeni olduğundan söz edilebilir. Söz konusu bileşenin Arduino kartları üzerinde bulunan mikrodenetleyicilerin programlanması ile ortaya çıktığını ifade etmek gerekir. Mikrodenetleyicinin herhangi bir uzmanlık gerektirmeden kullanımı mümkün kılması en özel yanlarından bir tanesidir. Siz de Arduino kullanmak istiyorsanız bu konuda en doğru seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Arduino ile Ne Tür İşlemler Gerçekleştirebilirsiniz?
Arduino’nun kütüphanelerini kullanarak programlama konusunda harikalar yaratabileceğinizi unutmamalısınız. Hem analog hem de dijital sinyallerin işlenmesi sayesinde gerekli işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Sistemler ve robotlar tasarlayarak size en uygun seçenekleri ön plana çıkarabilirsiniz. Arduino kütüphanesi sayesinde dış dünyadaki ses ve görüntüleri de programladığınız sisteme dahil edebilirsiniz. Kusursuz çözümler yaratmak adına oldukça değerli olan bu sistemleri kullanmanın ayrıcalıklar ortaya çıkaracağını unutmamalısınız.

Arduino Kullanımı Zor mudur?
Arduino kullanımı ile alakalı en çok merak edilen konulardan bir tanesi de karşı karşıya kalınan zorluklardır. Avantajlı olması kullanımını kolaylaştırsa da elektronik ve yazılım bilgisine sahip olunmalıdır. Fakat geniş ve yardımsever kullanıcı kitlesi sayesinde internet üzerinde bir çok ücretsiz ders ve "nasıl yapılır" içeriği bulabilirsiniz.
 
Yükleniyor...