Arduino IDE’ye Nasıl Kütüphane Eklenir?

Tarih: 05.09.2021 17:36
Arduino IDE’ye Nasıl Kütüphane Eklenir?
Arduino'da kullanılan sensör ve modülleri projelerinizde kullanmak için kütüphanelerinin Arduino'ya tanıtılması gerekir. Bunu nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımızı takip edebilirsiniz.


Arduino IDE’ye Nasıl Kütüphane Eklenir?

Arduino’da proje geliştirirken kullandığınız sensör veya modüllerin kütüphanelerini Arduino IDE’sine tanıtmak için bu yazımızı takip edebilirsiniz.

 

Örneğin:

DHT11 Sıcakllık Sensörü - Kütüphane Linki

LCD Ekran - LiquidCrystal Kütüphane Linki 

ESP8266 Wifi - Kütüphane Linki 

Servo - Kütüphane Linki 

 

Arduino UNO, Arduino MEGA, Arduino Nano projelerinde sıkça kullandığımız sıcaklık sensörleri, LCD ekranlar, GSM modülleri, Wifi (ESP8266), Bluetooth (HC06) gibi haberleşme modülleri, 3D yazıcı projelerinin olmazsa olmazı step motorlar, servo motorlar, hareket sensörleri, ses sensörleri, RFID kitleri, kızılötesi haberleşme modülleri gibi bir çok farklı malzemeyi kullanırken bazı kütüphanelere ihtiyaç duyarız.

Bu kütüphaneleri eklemenin bir kaç farklı yolu vardır.

 

Kütüphane Yöneticisi:

Arduino IDE’yi açtıktan sonra Araçlar sekmesinden Kütüphaneleri Yönet seçeceğini tıklayalım.

Açılan pencereden konu seçerek ya da “Aramanızı filtreleyin…” şeklinde belirtilen yerden arama yaparak yüklemek istediğiniz kütüphaneyi edinebilirsiniz.

Zip Dosyası İle Yükleme:

Github’dan, Arduino forumlarından veya internette herhangi bir yerden edindiğiniz kütüphanenin .zip uzantılı halini aşağıdaki menüden yükleyebilirsiniz. Açılan pencereden daha önceden indirmiş olduğunuz .zip uzantılı kütüphane dosyasını seçmeniz yeterli olacaktır.

Yükleniyor...